Doszło do śmiertelnego wypadku, a nikt nie przyznaje się do winy - co mam zrobić?

Nie zawsze od razu wiadomo, kto jest sprawcą śmiertelnego wypadku drogowego.
Co zrobić w takiej sytuacji?

  • Jak się zachować po szkodzie?

    Oceń, jak się czujesz

    Wypadki drogowe bywają niestety bardzo poważne. Jeśli po zdarzeniu jesteś przytomny, oceń swój stan i sprawdź, czy możesz się bezpiecznie poruszać.

    Ustaw trójkąt ostrzegawczy

    Jeżeli jesteś w stanie poruszać się, opuść auto i oceń stan innych. Jeśli ktoś został poszkodowany, nie wolno zmieniać położenia samochodów. Ustaw wtedy trójkąt ostrzegawczy, aby zapobiec jeszcze większej tragedii.

    Wezwij służby

    Jeżeli żaden ze świadków zdarzenia jeszcze tego nie zrobił, wezwij pogotowie i policję na miejsce wypadku. Niekiedy będzie potrzebna także straż pożarna.

    Udziel pierwszej pomocy

    O ile jest to dla Ciebie bezpieczne, spróbuj udzielić pierwszej pomocy poszkodowanym.

    Słuchaj poleceń służb

    Po przybyciu na miejsce wypadku policja i pogotowie przejmują dowodzenie nad tokiem wydarzeń.

  • Kogo i jak poinformować?

    Pogotowie: 999 lub 112

    Jeżeli w wypadku ktoś doznał obrażeń ciała, na miejsce trzeba od razu wezwać pogotowie. Dyspozytorowi trzeba przekazać następujące informacje:

    - miejsce zdarzenia (na drodze najlepiej skorzystać z informacji podawanych na słupkach drogowych kilometrowych: górna liczba oznacza numer drogi, liczby znajdujące się poniżej określają kilometr tej drogi oraz jej metr podawany w setkach. W Polsce takie słupki są rozmieszczone od siebie w odległości 100 m),
    - powód wezwania (co się wydarzyło?),
    - ilość i stan poszkodowanych (należy podać zarówno te objawy, które sami obserwujemy, jak i te, o których mówią poszkodowani),
    - dane poszkodowanego (przybliżony wiek, płeć),
    - dane wzywającego (imię i nazwisko, numer telefonu spod którego dzwonimy. Jeśli istnieje ryzyko, że nie będzie można się z Tobą skontaktować, bo np. Twój telefon może się za chwilę rozładować, poinformuj o tym dyspozytora i powiedz, gdzie dokładnie będziesz czekać na pogotowie).

    Przede wszystkim pamiętaj, że decyzja o zakończeniu rozmowy zawsze należy do dyspozytora.

    Policja: 997 lub 112

    Na miejsce wypadku, niezależnie od tego czy jest to wypadek śmiertelny czy nie, zawsze musi przybyć policja.

    Straż pożarna: 998 lub 112

    Po poważnych wypadkach często będzie potrzebna także pomoc straży pożarnej.

    UFG

    Jeżeli sprawca zdarzenia uciekł z miejsca wypadku, szkodę należy zgłosić do UFG. Wypłata odszkodowania z funduszu jest jednak obwarowana pewnymi ograniczeniami, o których piszemy w dalszej części.

    Ubezpieczyciel

    Uszkodzenie samochodu możesz także zgłosić z AC, a trwały uszczerbek na zdrowiu z NNW.
    Jeżeli wszyscy uczestnicy wypadku są na miejscu zdarzenia, ale nikt nie poczuwa się do odpowiedzialności za zdarzenie, należy poczekać na rozstrzygnięcia policji. Po zbadaniu sprawy funkcjonariusze zadecydują, kto jest odpowiedzialny, a kto może ubiegać się o pieniądze z OC sprawcy (jeśli policja stwierdzi, że osoba, która zginęła w wypadku, nie ponosi odpowiedzialności za zdarzenie, bliscy tej osoby także mogą się ubiegać o zadośćuczynienie z OC).

  • Jakie dokumenty i dowody zebrać?

    Ustaleniem, jak doszło do śmiertelnego wypadku, zajmuje się policja. Funkcjonariusze zbiorą z miejsca wypadku wszelkie potrzebne dowody i zajmą się ustaleniem, kto ponosi odpowiedzialność za zdarzenie.

  • Twoje prawa i obowiązki

    Bezpieczeństwo

    Zadbanie o bezpieczeństwo swoje i innych to podstawa po wypadku.

    Wezwanie służb

    Policja i pogotowie muszą przybyć na miejsce każdego śmiertelnego wypadku.

    Udostępnienie danych przez policję

    Jako uczestnik wypadku masz prawo do otrzymania danych pozostałych osób biorących udział w zdarzeniu. Możesz także zadawać pytania dotyczące postępów w śledztwie.