Ktoś uszkodził mój samochód - co mam zrobić?

Po zakupach wracasz na parking i odkrywasz, że ktoś zarysował Ci samochód.
Co zrobić w takiej sytuacji?

  • Jak się zachować po szkodzie?

    Na tej podstronie opisujemy, co zrobić, jeśli nieznany sprawca uszkodził Twoje auto. Jeżeli chcesz się dowiedzieć, jak postąpić, jeżeli żaden z uczestników kolizji nie poczuwa się do odpowiedzialności za zdarzenie, zajrzyj tutaj.

    Oceń rozmiar szkody

    Pierwsze, co powinieneś zrobić po odkryciu, że Twoje auto zostało uszkodzone przez nieznanego sprawcę, to ocena rozmiaru szkód. Na tyle, na ile jesteś w stanie, oceń, czy masz do czynienia z jedynie powierzchowną rysą czy też auto zostało bardziej uszkodzone.

    Sprawdź, czy sprawca zostawił wiadomość

    Niekiedy sprawcy uszkodzeń zostawiają wiadomości z danymi kontaktowymi do siebie. Zazwyczaj taką kartkę umieszcza się za wycieraczkami przedniej szyby. Jeśli znajdziesz taką wiadomość, zadzwoń pod podany numer i postępuj dalej tak, jak w przypadku kolizji drogowej.

    Sprawdź, czy parking jest monitorowany

    We współczesnych miastach bardzo wiele miejsc znajduje się w zasięgu monitoringu (miejskiego lub prywatnego). Dla przykładu parkingi przed sklepami praktycznie zawsze mają monitoring (i nie dotyczy to tylko wielkich marketów). Jeśli więc sprawca nie zostawił żadnej wiadomości, sprawdź, czy Twoje auto stało w zasięgu którejś z kamer. To Twoja największa szansa na znalezienie osoby odpowiedzialnej za szkodę.

  • Kogo i jak poinformować?

    Policja: 997 lub 112

    Jeżeli Twoje auto zostało uszkodzone przez nieznanego sprawcę, koniecznie zgłoś to na policję. Zadzwoń od razu z miejsca zdarzenia. Służby nie przepadają za takimi zgłoszeniami (szanse na wykrycie sprawcy są niestety zwykle dość małe), ale muszą je przyjąć.

    Ubezpieczyciel

    Dopóki sprawca nie zostanie wykryty, możesz otrzymać jedynie odszkodowanie z AC (o ile wartość szkody jest większa niż przyjęta w umowie AC franszyza integralna). Na zgłoszenie szkody z AC ubezpieczyciel daje zazwyczaj jedynie kilka dni. Nie czekaj więc ze zgłoszeniem. Jeśli po tym, jak zgłosisz szkodę z AC, okaże się, że jednak sprawca został wykryty, Twój ubezpieczyciel zajmie się ściągnięciem kwoty równej wypłaconemu Ci odszkodowaniu od sprawcy lub jego ubezpieczyciela.

  • Jakie dokumenty i dowody zebrać?

    Nagranie z monitoringu

    Nagranie z monitoringu daje największe szanse na wykrycie sprawcy. Ochrona zgodzi się zazwyczaj na udostępnienie nagrań z prywatnego monitoringu (np. sklepu) dopiero na wyraźne żądanie policji. Warto jednak już wcześniej poinformować ochronę, że doszło do jakiejś szkody. Pracownik ochrony dopilnuje wtedy, by nie doszło do nadgrania materiału.

    Zdjęcie samochodu

    Zrób zdjęcia, które udokumentują dokładny rozmiar szkód tuż po zdarzeniu.

    Zeznania świadków

    Zapytaj się pracowników pobliskich sklepów oraz punktów usługowych, czy nie zauważyli przypadkiem momentu uszkodzenia Twojego samochodu.

  • Twoje prawa i obowiązki

    Wezwanie policji

    Do nawet najmniejszego zarysowania masz prawo wezwać policję. Funkcjonariusze nie mogą odmówić przyjęcia takiej sprawy.