W wypadku zginęła osoba - co mam zrobić?

Losowe wypadki, jak zderzenie się ze zwierzęciem, mogą niestety zakończyć się śmiercią którejś z osób.
Jak się zachować po takim wypadku?

  • Jak się zachować po szkodzie?

    Oceń swój stan

    Pierwsze, co powinieneś zrobić po wypadku, to ocena własnego stanu. Sprawdź, czy odniosłeś jakieś obrażenia i czy możesz bezpiecznie opuścić auto.

    Ustaw trójkąt ostrzegawczy

    Jeżeli w zdarzeniu choć jedna osoba odniosła obrażenia lub zginęła, nie można przestawiać samochodu. Ustaw więc trójkąt ostrzegawczy w odpowiedniej odległości od auta, aby jeden wypadek nie zmienił się w ogromny karambol.

    Wezwij służby

    Jeżeli masz podejrzenia, że doszło do śmiertelnego wypadku, koniecznie jak najszybciej wezwij na miejsce zdarzenia służby (policję i pogotowie).

    Udziel pierwszej pomocy

    Każda osoba, będąca świadkiem lub uczestnikiem wypadku, ma obowiązek spróbować udzielić pierwszej pomocy, o ile tylko jest to dla niej bezpieczne i fizycznie jest to dla niej możliwe. Jeśli więc któryś z uczestników wypadku jest w gorszym stanie od Ciebie, spróbuj udzielić mu pomocy.

    Wypełniaj polecenia służb

    Kiedy służby przybędą na miejsce zdarzenia, to one przejmą dowodzenie. Wykonuj więc bez protestów polecenia ratowników i policjantów i odpowiadaj na ich pytania.

  • Kogo i jak poinformować?

    Pogotowie: 999 lub 112

    Jeżeli któraś z osób odniosła obrażenia, należy wezwać pogotowie. Pamiętaj, że samodzielnie nie możesz stwierdzić zgonu. To nieprzyjemne zadanie należy do lekarzy. Wzywając pogotowie, podaj dyspozytorowi następujące informacje:

    - miejsce zdarzenia (na drodze najlepiej skorzystać z informacji podawanych na słupkach drogowych kilometrowych: górna liczba oznacza numer drogi, liczby znajdujące się poniżej określają kilometr tej drogi oraz jej metr podawany w setkach. W Polsce takie słupki są rozmieszczone od siebie w odległości 100 m),
    - powód wezwania (co się wydarzyło?),
    - ilość i stan poszkodowanych (należy podać zarówno te objawy, które sami obserwujemy, jak i te, o których mówią poszkodowani),
    - dane poszkodowanego (przybliżony wiek, płeć),
    - dane wzywającego (imię i nazwisko, numer telefonu spod którego dzwonimy. Jeśli istnieje ryzyko, że nie będzie można się z Tobą skontaktować, bo np. Twój telefon może się za chwilę rozładować, poinformuj o tym dyspozytora i powiedz, gdzie dokładnie będziesz czekać na pogotowie).

    Ważne jest także to, by nie rozłączać się samemu. To dyspozytor ma zadecydować, kiedy można już zakończyć rozmowę.

    Policja: 997 lub 112

    Na miejsce wypadku musi zostać wezwana także policja. Funkcjonariusze zbadają miejsce zdarzenia i sporządzą notatkę. W przypadku zderzenia z dzikim zwierzęciem, zadaniem policji będzie także powiadomienie służb, które zabiorą martwe zwierzę z drogi lub spróbują pomóc, jeśli zwierzę przeżyło potrącenie.

    Straż pożarna: 998 lub 112

    Na miejsce wypadku niekiedy trzeba także wezwać straż pożarną (jeśli np. przyczyną zdarzenia było zwalenie się drzewa na drogę).

    Ubezpieczyciel

    Jeżeli posiadasz ubezpieczenie AC, możesz zgłosić uszkodzenie samochodu do swojego ubezpieczyciela. Natomiast za trwały uszczerbek na zdrowiu możesz otrzymać świadczenie z NNW.
    Bliscy osoby, która zginęła w wypadku mają szanse na otrzymanie zadośćuczynienia za stratę, jeśli znajdą osobę, która może ponosić odpowiedzialność za zdarzenie.
    Dla przykładu zarządca drogi może być odpowiedzialny za wypadek, jeśli nie postawił znaku ostrzegającego przed dziką zwierzyną lub nie nakazał wcześniejszego ścięcia drzewa mimo jego złego stanu. Za zderzenie z dzikim zwierzęciem może być także odpowiedzialne koło łowieckie, jeśli nie zabezpieczyli odpowiednio polowania i uciekające zwierzę wypadło na drogę.

  • Jakie dokumenty i dowody zebrać?

    Kiedy dochodzi do wypadku, nie możesz sam zbierać dowodów z miejsca zdarzenia. To zadanie należy do policji. Ty możesz jedynie pomóc funkcjonariuszom, odpowiadając precyzyjnie na ich pytania o przebieg zdarzenia.

  • Twoje prawa i obowiązki

    Bezpieczeństwo

    Zadbanie o bezpieczeństwo jest podstawowym obowiązkiem każdego uczestnika i świadka wypadku.

    Wezwanie służb

    Kiedy dochodzi do wypadku, na miejsce koniecznie trzeba wezwać pogotowie i policję.

    Zapoznanie się z dokumentami dotyczącymi wypadku

    Jako uczestnik zdarzenia masz prawo do zapoznania się z dokumentami dotyczącymi wypadku sporządzonymi przez policję.