Ukradziono mi samochód - co mam zrobić?

W 2017 r. ukradziono ponad 10 000 samochodów.
Co zrobić, jeśli to Twoje auto padnie łupem złodzieja?

  • Jak się zachować po szkodzie?

    Upewnij się, że doszło do kradzieży

    Jeżeli na parkingu nie ma Twojego auta, zacznij od wzięcia głębokiego oddechu i zastanowienia się, czy na pewno doszło do kradzieży. Może poprzedniego dnia zaparkowałeś na innej ulicy niż zazwyczaj? Może pomyliłeś poziomy na parkingu pod galerią? Może zapomniałeś o tym, że tego dnia Twój małżonek miał pojechać autem? W stresie łatwo o pomyłki, więc spróbuj się uspokoić i zastanów się, czy na pewno Twoje auto nie czeka gdzieś tuż za rogiem.

    Sprawdź, czy samochód nie został odholowany

    Straż miejska zazwyczaj zakłada jedynie blokady na koła samochodów. Niekiedy jednak może dojść do odholowania pojazdu przez straż miejską (np. jeśli zaparkujesz pojazd tak, że zablokował przejazd tramwajowi). Na wszelki wypadek zacznij więc od telefonu do straży miejskiej, by sprawdzić, czy z jakiegoś powodu Twój samochód nie został akurat odholowany.

    Powiadom policję

    Policję należy powiadomić o kradzieży pojazdu od razu po jej stwierdzeniu. Każda zwłoka utrudni odzyskanie samochodu.

    Wyrejestruj samochód

    Utratę pojazdu należy także zgłosić w wydziale komunikacji.

  • Kogo i jak poinformować?

    Straż Miejska: 986

    Do Straży Miejskiej zadzwoń jedynie po to, by się upewnić, czy Twój samochód nie został odholowany za nieprawidłowe parkowanie.

    Policja: 997 lub 112

    Kiedy jesteś już pewny, że faktycznie doszło do kradzieży, zgłoś sprawę na policji. Podaj wszystkie znane Ci informacje:

    - miejsce kradzieży,
    - przybliżony czas kradzieży,
    - opis samochodu (numer rejestracyjny, marka, model, kolor, wyróżniające szczegóły), - czy na miejscu zdarzenia jest monitoring, - okoliczności zdarzenia.

    Funkcjonariusz poprosi Cię najprawdopodobniej o zaczekanie na miejscu zdarzenia na patrol, który sporządzi wstępną notatkę.
    Następnie zostaniesz poproszony na komisariat, gdzie będzie trzeba wypełnić zgłoszenie kradzieży pojazdu (przydadzą Ci się dokumenty Twoje oraz samochodu).

    Ubezpieczyciel

    Jeżeli posiadasz AC, zgłoś od razu kradzież samochodu do ubezpieczyciela. Zazwyczaj czas na zgłoszenie kradzieży auta jest bardzo ograniczony, więc nie zwlekaj z tym.

    Wydział Komunikacji

    Skradziony pojazd należy wyrejestrować w Wydziale Komunikacji. Jeśli pojazd ma dwóch lub więcej współwłaścicieli, przy wyrejestrowaniu powinni być obecni wszyscy (albo do wydziału może udać się jeden współwłaściciel z pełnomocnictwami od pozostałych).
    Aby wyrejestrować pojazd, potrzebujesz:

    - wniosek o wyrejestrowanie pojazdu,
    - dokument tożsamości,
    - dowód wpłaty (opłata, której można dokonać w kasie urzędu lub przelewem na konto, wynosi 10 zł),
    - oświadczenie, w którym napiszesz, że Twój pojazd został skradziony i że masz świadomość odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań,
    - zaświadczenie z policji potwierdzające zgłoszenie kradzieży samochodu lub postanowienie o umorzeniu dochodzenia w tej sprawie,
    - dowód rejestracyjny pojazdu,
    - kartę pojazdu (o ile ją wydano).

  • Jakie dokumenty i dowody zebrać?

    Nagranie z monitoringu

    Jeśli Twoje auto zostało skradzione z monitorowanego parkingu, udaj się do ochrony i poproś o zabezpieczenie nagrań. Zazwyczaj nagrania z monitoringu mogą być udostępnione jedynie na żądanie policji, ale warto powiadomić ochronę o zdarzeniu, aby nie doszło np. do nadpisania nagrania przez kolejne.

    Zeznania świadków

    Rozejrzyj się po okolicy i sprawdź, czy blisko miejsca, gdzie stało Twoje auto, nie ma jakiegoś sklepu. Jeśli tak, zapytaj się jego pracowników, czy nie dostrzegli czegoś podejrzanego.

    Potwierdzenie zgłoszenia kradzieży

    Dla ubezpieczyciela najważniejszym dokumentem będzie dokument potwierdzający zgłoszenie kradzieży na policji od razu po tym, jak stwierdzisz zaginięcie auta.

  • Twoje prawa i obowiązki

    Zgłoszenie kradzieży na policję

    Niezależnie od dokładnych okoliczności kradzież zawsze trzeba zgłosić na policję.

    Nie kłam!

    Policjanci oraz ubezpieczyciele są wyczuleni na fałszywe zgłoszenia kradzieży. Za taki czyn grozi Ci kara pozbawienia wolności do 2 lat! Nie ukrywaj więc przed policjantami żadnych faktów dotyczących znanych Ci okoliczności kradzieży.