Spowodowałem śmiertelny wypadek - co mam zrobić?

Jazda samochodem niesie niestety ze sobą ryzyko spowodowania śmiertelnego wypadku.
Jeśli znajdziesz się w takiej sytuacji, zadbaj po pierwsze o bezpieczeństwo swoje i innych osób.

 • Jak się zachować po szkodzie?

  Oceń swój stan

  Tuż po wypadku oceń swój stan fizyczny i sprawdź, czy możesz się poruszać.

  Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i innych

  Jeśli stwierdzisz, że możesz się poruszać, opuść auto i ustaw trójkąt ostrzegawczy w odpowiedniej odległości. Pamiętaj, że jeśli doszło do wypadku, nie możesz usunąć pojazdów z miejsca zdarzenia.

  Wezwij służby

  Tak szybko, jak to tylko możliwe, powiadom służby (policję, pogotowie, a niekiedy także straż pożarną) o zdarzeniu. Pamiętaj, że nie możesz samodzielnie stwierdzić zgonu! Wezwij więc pogotowie, nawet jeśli uważasz, że jesteś jedyną osobą, która przeżyła wypadek (poza tym sam najprawdopodobniej będziesz potrzebować pomocy medycznej).

  Udziel pierwszej pomocy

  Jeżeli tylko jesteś fizycznie w stanie udzielić pomocy i nie niesie to dla Ciebie zagrożenia uszczerbku na zdrowiu lub śmierci, masz obowiązek spróbować udzielić pierwszej pomocy poszkodowanym.

  Współpracuj ze służbami

  Kiedy służby przybędą już na miejsce zdarzenia, stosuj się do zaleceń ratowników i policjantów oraz odpowiadaj w miarę możliwości na ich wszystkie pytania.

 • Kogo i jak poinformować?

  Pogotowie: 999 lub 112

  Po wypadku zawsze należy wezwać pogotowie. Jeżeli żaden ze świadków zdarzenia nie zrobił tego przed Tobą, zadzwoń na pogotowie i przekaż dyspozytorowi następujące informacje:

  - miejsce zdarzenia (na drodze najlepiej skorzystać z informacji podawanych na słupkach drogowych kilometrowych: górna liczba oznacza numer drogi, liczby znajdujące się poniżej określają kilometr tej drogi oraz jej metr podawany w setkach. W Polsce takie słupki są rozmieszczone od siebie w odległości 100 m),
  - powód wezwania (co się wydarzyło?),
  - ilość i stan poszkodowanych (należy podać zarówno te objawy, które sami obserwujemy, jak i te, o których mówią sami poszkodowani),
  - dane poszkodowanych (przybliżony wiek, płeć),
  - dane wzywającego (imię i nazwisko, numer telefonu spod którego dzwonimy. Jeśli istnieje ryzyko, że nie będzie można się z Tobą skontaktować, bo np. Twój telefon może się za chwilę rozładować, poinformuj o tym dyspozytora i powiedz, gdzie dokładnie będziesz czekać na pogotowie, np. przy słupku drogowym o konkretnym numerze).

  Pamiętaj, by nigdy samemu się nie rozłączać. To dyspozytor decyduje, czy zebrał już wszystkie potrzebne informacje.

  Policja: 997 lub 112

  W razie śmiertelnego wypadku koniecznie trzeba wezwać policję.

  Straż pożarna: 998 lub 112

  Po wypadku bardzo często potrzebna będzie także straż pożarna.

  Ubezpieczyciel

  Jako sprawca śmiertelnego wypadku masz obowiązek przekazać policji numer swojej polisy OC.
  Czy sam możesz otrzymać odszkodowanie? Wszystko zależy od tego, jakie dobrowolne polisy wykupiłeś. Z AC możesz otrzymać odszkodowanie na naprawę swojego samochodu, a z NNW świadczenie za uszczerbek na zdrowiu.

 • Jakie dokumenty i dowody zebrać?

  W razie śmiertelnego wypadku zebraniem dowodów świadczących o jego przebiegu zajmuje się policja. Ty musisz jedynie odpowiadać na pytania służb.

 • Twoje prawa i obowiązki

  Bezpieczeństwo

  Zadbanie o bezpieczeństwo swoje i innych jest Twoim podstawowym obowiązkiem po wypadku.

  Wezwanie służb

  Wezwaniem służb bardzo często zajmą się świadkowie wypadku. Jeśli jednak nikt się tym nie zajął, masz obowiązek poinformować pogotowie i policję o zdarzeniu.

  Podanie danych policji

  Uczestnik śmiertelnego wypadku drogowego musi podać policji swoje dane personalne, dane właściciela pojazdu oraz dane dotyczące zakładu ubezpieczeń, w którym wykupiono OC.

  Nie uciekaj z miejsca wypadku

  Po wypadku, zwłaszcza poważnym, często działamy w panice. Postaraj się jednak opanować emocje i nie uciekać z miejsca zdarzenia. Takie zachowanie jedynie pogorszy Twoją sytuację.