Nawet doświadczeni kierowcy powodują kolizje.
Sprawdź, co zrobić, jeśli przez chwilę nieuwagi uszkodziłeś auto innej osoby.
Najważniejsze jest zawsze bezpieczeństwo: Twoje, pozostałych osób biorących udział w zdarzeniu oraz innych uczestników ruchu drogowego. Jeśli w stłuczce nikt nie doznał obrażeń, należy przestawić pojazdy tak, by nie blokowały ruchu.
Jeżeli względy techniczne uniemożliwiły przesunięcie pojazdów tak, by nie przeszkadzały w ruchu, ustaw trójkąt ostrzegawczy.
Jeżeli jesteś sprawcą kolizji, okaż pozostałym uczestnikom zdarzenia ubezpieczenie OC swojego auta. Jeżeli nie wozisz przy sobie potwierdzenia OC (od 1.10.2018 r. nie jest to wymagane), możesz skorzystać ze strony UFG, aby udowodnić innym uczestnikom zdarzenia, że posiadasz polisę.
Razem z pozostałymi uczestnikami zdarzenia spisz oświadczenie o przebiegu kolizji. Musisz w nim podać swoje dane, informacje o samochodzie oraz o polisie OC (numer ubezpieczenia i nazwę towarzystwa). Dzięki temu poszkodowany będzie mógł się zgłosić do Twojego ubezpieczyciela po odszkodowanie.
Jeżeli szkoda jest bardzo mała (np. drobne zarysowanie), możesz zastanowić się, czy nie lepiej dogadać się z poszkodowanym kierowcą, że z własnej kieszeni opłacisz mu naprawę. Dzięki temu nie stracisz żadnych zniżek na OC. Jeśli zdecydujesz się na taką opcję, koniecznie spisz z poszkodowanym umowę, w której określicie, na jaką sumę się umawiacie.
W większości przypadków nie trzeba wzywać policji na miejsce kolizji (czyli do takiego zdarzenia, w którym nikt nie został ranny ani nie zginął). Zrób to jednak, jeśli:
- nie istnieje techniczna możliwość usunięcia uszkodzonych pojazdów z drogi,
- nie zgadzasz się z poszkodowanym co do dokładnego przebiegu zdarzenia.
Po kolizji najważniejsze jest spisanie wspólnego oświadczenia o przebiegu zdarzenia. Wzór takiego dokumentu znajdziesz na stronie porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl. Oświadczenie powinno zawierać dokładny opis zdarzenia (można także rozrysować plan sytuacyjny), dane wszystkich uczestników zdarzenia, informacje o samochodach, polisie OC sprawcy oraz dokładnym rozmiarze szkód.
Każdy z uczestników zdarzenia powinien dostać tak samo brzmiący egzemplarz podpisany przez poszkodowanego oraz sprawcę
Zrób zdjęcia samochodów obrazujące rozmiar szkód.
W miarę możliwości zrób także zdjęcie pokazujące sytuację po kolizji.
Inna osoba widziała przebieg zdarzenia? Poproś ją o pisemne opisanie, jak doszło do kolizji.
Twoim najważniejszym obowiązkiem jest zadbanie o bezpieczeństwo.
Jako sprawca zdarzenia musisz udostępnić numer polisy OC swojego auta. Jeśli więc nie wozisz już ze sobą potwierdzenia OC, spisz sam numer polisy, by mieć go zawsze pod ręką.
Jeżeli doszło jedynie do kolizji, nie musisz wzywać policji. Zawsze jednak masz do tego prawo.
Jeżeli uciekniesz z miejsca kolizji, a następnie policja udowodni, że to Ty jesteś sprawcą zdarzenia (np. na podstawie monitoringu z parkingu przed supermarketem), ubezpieczyciel będzie mógł od Ciebie żądać zwrotu odszkodowania wypłaconego poszkodowanemu.