Uszkodziłem samochód innej osoby - co mam zrobić?

Nawet doświadczeni kierowcy powodują kolizje.
Sprawdź, co zrobić, jeśli przez chwilę nieuwagi uszkodziłeś auto innej osoby.

 • Jak się zachować po szkodzie?

  Zadbaj o bezpieczeństwo

  Najważniejsze jest zawsze bezpieczeństwo: Twoje, pozostałych osób biorących udział w zdarzeniu oraz innych uczestników ruchu drogowego. Jeśli w stłuczce nikt nie doznał obrażeń, należy przestawić pojazdy tak, by nie blokowały ruchu.

  Postaw trójkąt ostrzegawczy

  Jeżeli względy techniczne uniemożliwiły przesunięcie pojazdów tak, by nie przeszkadzały w ruchu, ustaw trójkąt ostrzegawczy.

  Okaż swoje ubezpieczenie OC

  Jeżeli jesteś sprawcą kolizji, okaż pozostałym uczestnikom zdarzenia ubezpieczenie OC swojego auta. Jeżeli nie wozisz przy sobie potwierdzenia OC (od 1.10.2018 r. nie jest to wymagane), możesz skorzystać ze strony UFG, aby udowodnić innym uczestnikom zdarzenia, że posiadasz polisę.

  Napisz oświadczenie sprawcy

  Razem z pozostałymi uczestnikami zdarzenia spisz oświadczenie o przebiegu kolizji. Musisz w nim podać swoje dane, informacje o samochodzie oraz o polisie OC (numer ubezpieczenia i nazwę towarzystwa). Dzięki temu poszkodowany będzie mógł się zgłosić do Twojego ubezpieczyciela po odszkodowanie.
  Jeżeli szkoda jest bardzo mała (np. drobne zarysowanie), możesz zastanowić się, czy nie lepiej dogadać się z poszkodowanym kierowcą, że z własnej kieszeni opłacisz mu naprawę. Dzięki temu nie stracisz żadnych zniżek na OC. Jeśli zdecydujesz się na taką opcję, koniecznie spisz z poszkodowanym umowę, w której określicie, na jaką sumę się umawiacie.

 • Kogo i jak poinformować?

  Policja - 997 lub 112

  W większości przypadków nie trzeba wzywać policji na miejsce kolizji (czyli do takiego zdarzenia, w którym nikt nie został ranny ani nie zginął). Zrób to jednak, jeśli:

  - nie istnieje techniczna możliwość usunięcia uszkodzonych pojazdów z drogi,
  - nie zgadzasz się z poszkodowanym co do dokładnego przebiegu zdarzenia.

  Ubezpieczyciel

  Twoim obowiązkiem, jako sprawcy zdarzenia, jest jedynie podanie numeru polisy OC poszkodowanemu. To poszkodowany zgłasza samodzielnie szkodę do ubezpieczyciela. Jeżeli jednak masz ubezpieczenie AC, możesz zgłosić uszkodzenie swojego samochodu do towarzystwa.

 • Jakie dokumenty i dowody zebrać?

  Oświadczenie o przebiegu zdarzenia

  Po kolizji najważniejsze jest spisanie wspólnego oświadczenia o przebiegu zdarzenia. Wzór takiego dokumentu znajdziesz na stronie porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl. Oświadczenie powinno zawierać dokładny opis zdarzenia (można także rozrysować plan sytuacyjny), dane wszystkich uczestników zdarzenia, informacje o samochodach, polisie OC sprawcy oraz dokładnym rozmiarze szkód.
  Każdy z uczestników zdarzenia powinien dostać tak samo brzmiący egzemplarz podpisany przez poszkodowanego oraz sprawcę

  Zdjęcie samochodu

  Zrób zdjęcia samochodów obrazujące rozmiar szkód.

  Zdjęcie z miejsca zdarzenia

  W miarę możliwości zrób także zdjęcie pokazujące sytuację po kolizji.

  Zeznanie świadka

  Inna osoba widziała przebieg zdarzenia? Poproś ją o pisemne opisanie, jak doszło do kolizji.

 • Twoje prawa i obowiązki

  Bezpieczeństwo

  Twoim najważniejszym obowiązkiem jest zadbanie o bezpieczeństwo.

  Udostępnienie numeru polisy OC

  Jako sprawca zdarzenia musisz udostępnić numer polisy OC swojego auta. Jeśli więc nie wozisz już ze sobą potwierdzenia OC, spisz sam numer polisy, by mieć go zawsze pod ręką.

  Wezwanie policji

  Jeżeli doszło jedynie do kolizji, nie musisz wzywać policji. Zawsze jednak masz do tego prawo.

  Nie uciekaj z miejsca kolizji

  Jeżeli uciekniesz z miejsca kolizji, a następnie policja udowodni, że to Ty jesteś sprawcą zdarzenia (np. na podstawie monitoringu z parkingu przed supermarketem), ubezpieczyciel będzie mógł od Ciebie żądać zwrotu odszkodowania wypłaconego poszkodowanemu.