Samochód uległ awarii - co mam zrobić?

Awaria samochodu może popsuć najlepiej zaplanowany wyjazd.
Co zrobić, jeśli Twoje auto ulegnie awarii w trakcie podróży?

  • Jak się zachować po szkodzie?

    Włącz światła awaryjne

    Kiedy tylko zauważysz, że coś się dzieje, włącz światła awaryjne, aby inni kierowcy wiedzieli, że powinni zachować szczególną ostrożność

    Ustaw pojazd jak najbliżej prawej krawędzi

    Jeżeli samochód zaczyna odmawiać posłuszeństwa, zjedź na pobocze, pas zieleni lub parking. Jeśli nie ma takiej możliwości, ustaw pojazd tak blisko prawej krawędzi, jak jest to możliwe. Jeżeli właśnie jedziesz autostradą, zjedź na pas awaryjny.

    Załóż kamizelkę odblaskową

    Jeżeli jesteś w terenie niezabudowanym przed opuszczeniem samochodu załóż najlepiej kamizelkę odblaskową (dlatego właśnie kamizelka powinna być dostępna z siedzenia kierowcy, a nie leżeć w bagażniku). Przed wyjściem na drogę spójrz, czy nie zbliża się żadne auto. Szczególną ostrożność zachowaj, jeśli wychodzisz z samochodu na drodze ekspresowej lub autostradzie.
    Jeżeli auto stoi na drodze, twoi pasażerowie także powinni opuścić samochód! Istnieje niebezpieczeństwo, że któryś z kierowców się zagapi i uderzy w Twoje auto. Jeśli do awarii doszło na autostradzie lub drodze ekspresowej, pasażerowie powinni jak najszybciej udać się za barierkę.

    Ustaw trójkąt ostrzegawczy

    Od razu po zatrzymaniu samochodu należy ustawić trójkąt ostrzegawczy w odpowiedniej odległości od pojazdu (w terenie zabudowanym: ok. 1 m od pojazdu, w terenie niezabudowanym: w odległości 30-50 m, na autostradzie: co najmniej 100 m za samochodem)

    Oceń rozmiar szkód

    Jeśli Twoje auto stoi w bezpiecznym miejscu, możesz sprawdzić, co się dokładnie stało i ocenić, czy sam sobie z tym poradzisz. Jeśli jednak Twoje auto stoi choć częściowo na pasie ruchu lub do awarii doszło na autostradzie / drodze ekspresowej, nie próbuj nic naprawiać. Po ustawieniu trójkąta ostrzegawczego od razu oddal się w bezpieczne miejsce, by wezwać pomoc.

    Wezwij pomoc

    Jeżeli stwierdzisz, że nie poradzisz sobie sam z awarią, wezwij pomoc. Na autostradach oraz drogach ekspresowych pomocy mogą udzielić jedynie specjalne służby, do których telefon alarmowy jest umieszczony co kilka kilometrów. Jeśli do awarii doszło w innym miejscu, najlepiej zadzwonić do Centrum Alarmowego ubezpieczyciela. Jeśli jednak nie masz ubezpieczenia assistance (lub Twoja polisa assistance nie obejmuje danej sytuacji), zadzwoń pod dowolną pomoc drogową.

    Czekaj na pomoc

    Kiedy powiadomisz już pomoc drogową lub ubezpieczyciela, oczekuj na pomoc w bezpiecznym miejscu.

  • Kogo i jak poinformować?

    Ubezpieczyciel

    Jeżeli posiadasz ubezpieczenie assistance, które obejmuje awarię w takich okolicznościach, w jakich się znajdujesz, zadzwoń do Centrum Alarmowego ubezpieczyciela od razu po zdarzeniu. Numer znajdziesz na potwierdzeniu polisy.

    Służba drogowa

    Na autostradzie lub drodze ekspresowej najpierw trzeba koniecznie powiadomić specjalną służbę drogową. Poniżej znajdziesz numery telefonów do tych służb:

    - A1 Toruń - Gdańsk: 58 530 66 66
    - A2 Świecko - Nowy Tomyśl - Konin: 618 383 112
    - A4 Katowice - Kraków: 32 76 27 333
    - odcinki zarządzane przez GDDKiA: 19 111 (w przypadku niektórych operatorów sieci komórkowych konieczne jest poprzedzenie numeru cyfrą 0)

  • Jakie dokumenty i dowody zebrać?

    Rachunki

    Jeżeli do awarii dojdzie na autostradzie lub drodze ekspresowej i będziesz korzystać z pomocy specjalnych służb, zbieraj wszystkie rachunki za pomoc. Na podstawie rachunków będziesz miał szansę na zwrot kosztów od ubezpieczyciela.

  • Twoje prawa i obowiązki

    Bezpieczeństwo

    Nikt nie będzie winił kierowcy za awarię samochodu. Jeżeli jednak nie zastosujesz się do zasad bezpieczeństwa, możesz już zostać ukarany. Pamiętaj więc o światłach awaryjnych, trójkącie ostrzegawczym i zatrzymaniu tak blisko prawej krawędzi jezdni jak to tylko możliwe.

    Wezwanie służb

    Jeśli do awarii dochodzi na autostradzie, koniecznie trzeba powiadomić specjalistyczne służby. Pamiętaj także, że na autostradzie jest zabronione samodzielne holowanie (co ciekawe holowanie jest dopuszczalne na drodze ekspresowej, ale prędkość pojazdu holującego nie może przekroczyć 60 km/h).